کرکره برقی

درب کرکره ای  یا کرکره برقی اتوماتیک را می توان یکی از آن دستاوردهای بشر شمرد که با وجود ساختار ساده اش توانسته در سهولت زندگی نقش مهمی ایفا کند. از دیرباز افراد برای حفاظت و راحتی بیشتر محیط زندگی و محل کار خود، از کرکره استفاده می کردند؛ اما پیشرفت و حرکت انسان به سوی تکنولوژی باعث طراحی و ساخت دسته جدیدی از کرکره ها به نام درب برقی کرکره ای یا کرکره اتوماتیک گردید.کرکره های آلومینیومی جدید که با استفاده از موتورهای برقی کار می کنند امنیت و راحتی را برای شما به ارمغان می آورند. این سیستم ها در زمان قطعی برق می توانند به صورت دستی به وسیله دستگیره های خاص حرکت کنند.همچنین برای راحتی کاربر می توان ازیو پی اس استفاده کرد.

کرکره های برقی

انواع کرکره برقی

معمولا گوناگونی کرکره های برقی یا کرکره های اتوماتیک در موتور و تیغه های آن ها مشاهده می شود و انواع تیغه کرکره اتوماتیک که شامل نوع آلومینیومی، گالوانیزه و پلی کربنات می باشند، تفاوت دیگر در موتور کرکره اتوماتیک است که در آن سه نوع ساختار وجود دارد.

کرکره برقی فروشگاهی

ویژگی خاصی که می بایست کرکره اتوماتیک فروشگاهی داشته باشد در درجه اول امنیت و در درجه بعدی زیبایی می باشد. از این رو که خیال صاحب فروشگاه از نصب کرکره اتوماتیک از بابت عدم سرقت از فروشگاه در زمانی که این مکان بسته می باشد می بایست تامین شود. پس می بایست تیغه ها از نوع سنگین و جنس مقاوم باشد و بهتر است از قفل های برقی یا نیمه اتوماتیک استفاده گردد. از جهت نوع موتور به دلیل استفاده پایین از کرکره برقی فروشگاه می توان از موتور توبلار، ساید و البته سانترال برای این نوع مکانها استفاده نمود.

اما نکته مهم این است که میبایست موتور کرکره اتوماتیک به گونه ای نصب گردد که امکان به سرقت بردن موتور به حداقل ممکن برسد. اما نکته ی دیگر در اجرای کرکره اتوماتیک فروشگاهی زیبایی تیغه ها می باشد. بهترین ایده که کمی گران هم میباشد استفاده از تیغه های شفاف پلی کربنات است تا زمانی که فروشگاه تعطیل هم می باشد، ویترین آن قابل مشاهده است و خریدار می تواند محصول خود را در آن بیابد و بعدا با فروشگاه تماس بگیرد. اما مدلهای آلومینیومی و گالوانیزه هم در مدلهای گوناگون می باشد که میتوان با ترکیب رنگها مدلی دلخواه و زیبا از ایجاد نمود.

کرکره برقی پارکینگ

استفاده از درب کرکره ای برای پارکینگهای ساختمان هر روز در حال افزایش است، اما نکته مهم در استفاده از کرکره اتوماتیک برای پارکینگ این مورد است که موتوری برای پارکینگ استفاده شود تا پاسخگوی تردد ساختمان باشد. به طور مثال اگر ساختمانی با تردد بالای 4 واحد می خواهد از کرکره برقی برای طول عرض حتی زیر 10 متر مربع استفاده کند می بایست از موتور کرکره اتوماتیک ساید استفاده نماید.

در ترددهای بالاتر و عرض های بیشتر می بایست از موتور ساید پر قدرت و سیم پیچ مس استفاده نمود تا تردد بالا باعث از کار افتادن موتور نگردد. دغدغه دیگر ساختمانهای مسکونی کم صدا بودن تیغه کرکره می باشد که می توان از تیغه های آلومینیوم قوص دار کم صدا با یک اجرا دقیق و صحیح بهره برد و برای ساختمانهایی که خیلی حساس هستند از تیغه های بی صدا غضروفدار استفاده کرد. این گونه تیغه ها به گونه ای طراحی شده اند که بین دو تیغه یک لایه پلاستیک نرم غضروف مانند قرار گرفته تا مانع از استهکاک و ایجاد صدا گردد.

انواع تیغه های کرکره:

تیغه فوم دار تیغه های فوم دار به وسیله فومی که داخل آنها وجود دارد عایق حرارتی است

تیغه محدب تیغه های محدب دارای قوص می باشند در سایز های 6080و100می گردد

تیغه های پانچ دار بارنگ بندی های مختلف در سایزهای 80و100ارائه می گردد

تیغه تخت در سایز های 80و100ارائه می گردد.

ریل کرکره باقابلیت نصب گردگیر

 

اموزش نصب کرکره برقی

موتورهای کرکره

بیشترین موتور کرکره برقی مورد استفاده، از نوع توبولار است که بیشتر برای فروشگاه ها با تعداد تردد پایین و اندازه دهنه کوچک استفاده می گردد و اینکه موتورهای تیبولار ،نسل جدیدموتورهای کرکره به حساب می آیند. نوع دوم موتور ساید است که برای اماکنی با رفت آمد بسیار زیاد و یا ابعاد بزرگ استفاده می شود و نوع سوم موتور سانترال کرکره برقی است که می توان برای تردد های بالا نیز استفاده کرد. در ابتدا می بایست بدانیم که برای چه مکانی باید کرکره برقی را نصب نمود و با توجه به آنجا بهترین پیشنهاد را ارائه کرد.

این موتورها بدون نیاز به نفر قادر به حرکت کرکره می باشند .در موتورهای قدیمی فنر مشکلاتی به وجود می آورند ودر طولانی مدت باضعیف شدن فنر روی کارایی موتور تاثیر می گذاشت.همچنین بابریده شدن فنرموتور قادر به بالابردن کرکره نبود.این مشکلات در موتورهای قدیمی سبب کاهش عمر موتور می شد وهمچنین نیاز به سرویس ادواری جهت تداوم کارکرد موتور داشت. این مشکلات باحذف فنر در موتورهای تیبولار رفع گردیده وکارکردی بسیار نرم وبدون نیاز به سرویس را ارائه می دهد.

موتورهای توبولار:

موتورتوبولار قطر 60میلی متر جهت فروشگاه ها وپارکینگ ها تا ابعاد16مترمربع در رنج های 80 نیوتون ،100 نیوتون و120نیوتون و140نیوتون بوده ودارای توان کششی تا 180کیلوگرم دارای استانداردهای جهانی می باشد دارای قلاب خلاص کن جهت استفاده در زمان قطع برق می باشند.این موتوردارای دوسال ضمانت تعویض می باشد.

موتورهای ساید:

این موتورهابرای بازوبسته کردن کرکره های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد،این موتورها دارای جنبه صنعتی بوده وحداقل وزن 300کیلوگرم را جابه جا می کنداز مزایای این موتورها نصب راحت وقدرت بالاتر نسبت به موتورهای توبولار می باشد ودارای باطری و خلاص کن زنجیری در زمان قطع برق می باشدومیزان مصرف برق آن نیز بسیار پایین می باشد این محصول دارای 4رله برای مقاومت در نوسانات برق ،سیم پیچ صد در صد مسی و 4میکرو سوییچ می باشد ودارای 4 مدل 300،500،600،800کیلوگرم باتوان مصرفی بسیار پایین می باشد.

 

اجزای تشکیل دهنده کرکره برقی

در ادامه اجرای اصلی تشکیل دهنده کرکره اتوماتیک ریموت دار را معرفی می نماییم. بعضی از آنها اجزای اصلی تشکیل دهنده کرکره می باشند و بعضی دیگر مانند ردیف 7 و 8 اختیاری می باشند.

  1. تیغه کرکره : تیغه همان بدنه اصلی کرکره ا ست که نمای کرکره را نیز می سازد و در جنس ها ورنگ های متنوع و مختلف موجود می باشد.
  2. موتور کرکره : موتور کرکره  در واقع نوعی ماشین الکتریکی است که با برق کار می کند ، در واقع تامین کننده ی نیروی اصلی کرکره و هدایت کننده ی آن به بالا و پایین می باشد. موتورهای توبلار و ساید از انواع موتورهای کرکره برقی هستند.
  3. ریل : پروفیلی است U  شکل که بصورت عمودی در دو طرف چپ و راست دهنه نصب می شود و رول تیغه ها در داخل آنها بالا و پایین می رود. ریل ها معمولا به صورت آلیازهای آهن و آلومینیوم ساخته می شوند .
  4. قوطی: برای نصب ریل کرکره باید در دو طرف آن، قوطی هایی با ابعاد مناسب نصب شود .
  5. صفحه پلیت : دو عدد صفحه که روی قوطی چارچوب جاگذاری شده و موتور و کرکره برقی روی آن سوار می  شود. در واقع صفحه های نگه دارنده شفت از هر دو طرف هستند .
  6. شفت : لوله ای است که به یک سر آن موتور و به سر دیگر آن اندکپ متصل شده و رول تیغه کرکره بر روی آن قرار می گیرد . با چرخش شفت توسط موتور، رول کرکره به بالا و پایین کشیده می شود. شفت می تواند در سایزهای مختلف باشد.
  7. جا قفلی : این قطعه برای محافظت بیشتر کرکره استفاده می شود که می تواند به انتهای تیغه کرکره  متصل شود.
  8. کاور موتور :  در موتور های ساید ، چون در بیرون از شفت قرار می گیرند به خاطر زیبایی بیشتر ، محافظت آن در برابر بارش باران و برف و همچنین کاهش صدای آن ، یک کاور برای موتور اضافه می گردد .